Hrdinové knihy prozrazují:

O Kateřině Hoškové

standa vlastik

Ftrafně ráda ceftuje, hlavně na Balkán, do Fpanělfka a do Afriky. V Bofně fi dává kafe z džezvy a čevapi, v Chorvafku jezdí za krajany, v Africe fe ftrácí v poufti. Afi před rokem chytla fóbii z létání, takže uf fi nezalítá, holka! Jenom na kole!

beata libezna

S knihou se asi narodila a stránky ocucávala místo dudlíku. Když jí rodiče v půl jedné vypínali lampičku u postele, bylo to jen proto, aby ji o půl třetí v noci našli pod peřinou s rozsvícenou diodou…

deti

Píše to pro nás! Pro všechny spřízněné duše, které milují psaní, kreslení, tajemné uličky, Foglarovy stínadla, Setonovy dva divochy, bullerbynské děti, nejlepší zmrzliny od těch nejlepších kuchařek, poťouchlé učitele, tobogány a žebříky, zarostlé branky, Ronju s Birkem utíkající před harpiemi a divoký Kurdistán Karla Maye!

psycholog

Její dětství? Ale no samozřejmě, jasná diagnóza. Tajné bunkry, totem a zakopaný vzkaz v lahvi, půlnoční výlety s bratranci a sestřenicemi k márnici na hřbitov a výlety na koupačku k divokému ramenu řeky Oslavy… Tak se nedivme, jak dopadla. Naordinoval jsem jí léčení psaním, ale už to zase přehání.

olejnickova

Její nejoblíbenější postava? No přece já. Co my se nakecaly o životě ve školní jídelně! Studovala, co mohla, učila, pracovala, začala s nějakou tou vědou, ale vždycky ji to táhlo ven, zjistit, jak se kde žije, poznat lidi, co se perou s osudem. Romka Nšo-či z Novohradských hor, vesnická kazatelka a matka rodu Marie ve východní Ukrajině nebo silné ženy v marocké poušti. O těchhle lidech říká, že to byla nejlepší škola jejího života.

ucitel mazanya

Ostatně znáte jejich první společnou knihu? Jmenuje se Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky.

foto autorek


O Jaroslavě Kučerové

detektivove

Pachatelka je asi 160 cm vysoká, hnědé vlasy, modré oči, věk 30-40 let. Dříve vystupovala pod jménem Jaroslava Fifková. Hovoří latinsky a starořecky. Naposledy spatřena u velvyslanectví Peru, či mezi studenty VŠE v Praze. Před fiktivním sňatkem údajně pobývala v Madridu, Londýně či Santiagu. Poslední pokus o zatčení proběhl v Káhiře, avšak lstivě zneužila své výšky a ztratila se mezi dětmi prodávajícími pohlednice, inspektorko.

bubu

Má děsně přezdívek. Jára, Járynda či Járyda, Brabša, Brába, Ftípa, Hejhula, Fifi, Fifinka, Jája popř. Jájinka, Jarýk či Žarda. Její choť ji v posledních několika měsících oslovuje pouze Adolfe Trnko. Čím to? To si piš!… že to bude asi touhle knížkou.

bozenka poradna

Doma má děsnej čurbes. To víte, tři děti a od praní, vaření a žehlení utíká ke kreslení. Ale snaží se, to jako jo. Vono de vo to, že neví, kam dřív skočit.

malir

Co se výtvarné tvorby týče, její otec ji odmala od své milované výtvarničiny zdárně odrazoval. Jenomže to v ní dycinky bylo, ať už třímala v rukách kus hadru, papíru, látky, těsta, skla, hlíny nebo člověčiny, a o to jde! Geny nevyčůráš… A tak vám, děťátka, připravila tuhle prďáckou knížku.

genius loci

Prozradím vám její nejmilovanější místo. Studovna v pražském Klementinu, kde trávila rok bádáním nad poezií jednoho zoufalého a temného peruánského avantgardního básníka. Prej se do něj tajně zamilovala, až málem nedokončila diplomovou práci…

mnich benedikt

Děsná hříšnice. Každý měsíc se musí zpovídat mnichu Gorazdovi u sv. Havla ze smrtelných hříchů, co páchá na své ubohé rodině. Evidentně jí ty zpovědi pomáhají k duchovnímu růstu.

liska

Taky chodila do houslí, zprvu děsná pruda, ale, hošánci, vytrvalost a trpělivost růže přináší! Houžvička by mohl vyprávět. Dříve hrála Vivaldiho, teď už jen Běží liška a koledy.